دو جداره

شیشه دوجداره و یا چند جداره شامل دو یا چند لایه شیشه است که به طور موازی در فواصل مساوی ازیکدیگر قرار گرفته اند و توسط فاصل ( اسپیسر ) از هم جدا شده اند. در فضای بین شیشه ها هوا یا گاز بی اثر ( آرگون یا کریپتون ) با فشاری تقریباً معادل هوای خارج وجود دارد. در حقیقت همین فضای مملو از هوا اساس تشکیل شیشه دوجداره (عایق) می باشد. در شیشه دوجداره غالباً از اسپیسرهای آلومینیومی استفاده می شود که درون اسپیسر را با ماده رطوبت گیر پر می کنند، این ماده سبب جذب رطوبت هوای مابین شیشه ها می گردد و توسط مواد درزگیر مناسب ، کاملاً آب بندی شده است. اسپیسر های مورد استفاده در شیشه دوجداره در ضخامتهای مختلف ۶,۸,۱۰,۱۲,۱۴,۱۶ میلی متر موجود می باشد. درتهیه شیشه های دوجداره، بسته به نیاز و سلیقه می توان از انواع شیشه های معمولی ، رنگی ، رفلکس ، لمینت و سکوریت استفاده کرد.

در تعریف , شیشه دو جداره یا شیشه عایق استاندارد به شیشه های موازی چند لایه ای گفته میشود که فضای بین انها با انجام روشهای خاص از نظر ورود و خروج هوا و رطوبت به نحو مطلوبی عایق بندی شده و کاملا غیر قابل نفوذ است استفاده از شیشه های دو جداره رکن اصلی درب و پنجره های upvc میباشد و بدون این شیشه ها فلسفه استفاده از درب و پنجره upvc معنی نخواهد داشت. لذا کیفیت ساخت ومونتاژ این شیشه ها بسیار حائز اهمیت است.

در شیشه های دو جداره غالباً از اسپیسرهای آلومینیمی استفاده می شود که درون اسپیسر را با ماده رطوبت گیر پر می کنند که این ماده سبب جذب رطوبت هوای مابین دو شیشه می گردد و توسط مواد درزگیر مناسب ، کاملاً آب بندی شده است.

در سال ۱۸۶۵ میلادی صاحب یک مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های دوجداره در ایالت متحده را بدست آورد. او با مطالعه و آزمایش اثبات کرد که با استفاده از شیشه های دوجداره می توان از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان به خارج جلوگیری کرد و هوای داخل محیط را بهتر محافظت نمود.

استاندارد تولید شیشه دوجداره
تولید شیشه دوجداره در ایران طبق استاندارد ملی کشور انجام می شود. در تدوین این استاندارد تا حد امکان استانداردهای کشورهای صنعتی پیشرفته و بین المللی لحاظ شده است. آزمون های استاندارد شیشههای دوجداره به قرار زیر می باشد:
۱٫ آزمون تعیین نقطه برفک
۲٫ آزمون پایداری در برابر محیط هایی با رطوبت بالا
۳٫ آزمون چرخه های آب و هوایی تسریع شده
۴٫ آزمون مه گرفتگی
۵٫ آزمون تعیین ضخامت محفظه هوا
۶٫ آزمون تعیین ضخامت قطعه شیشه دوجداره
۷٫ آزمون تعیین ابعاد شیشه دوجداره

خصوصیات شیشه دوجداره

• عایق حرارتی
• صرفه جویی در مصرف انرژی به میزان ۴۵ %
• عایق صوتی به میزان حداقل ۳۰ دسی بل
• جلوگیری از نم زدگی شیشه
• جلوگیری از ورود آب، سر وصدا و گرد وخاک به داخل
• ایمنی بیشتر نسبت به پنجره های تک جداره
با استفاده از هر متر مربع شیشه دوجداره با فریم استاندارد می توان در سال به میزان ۴۰ متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی نمود.

کاربرد شیشه دوجداره
شيشه هاي دوجداره به علت عايق حرارتي و برودتي و همچنین عایق صوتي در درب و پنجره هاي ساختمانهاي عمومي (دولتي و خصوصي)، مسكوني، بويژه ساختمانهاي واقع در حاشيه اتوبانها و خيابانهاي پرتردد و نزديك فرودگاه ها و خطوط راه آهن و مناطق پر سرو و صدا، بيمارستاني، آزمايشگاه هاي مختلف،كتابخانه ها، موزه ها، كليه مراكز آموزشــــي، کارخانجات و … مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع شیشه های دو جداره:

 ساده : این نوع شیشه از دو جداره شیشه فلوت ساده تشکیل شده است .
رنگی : این نوع شیشه از یک جداره رنگی و یک جداره ساده تشکیل شده است .
 رفلکس : این نوع شیشه دو جداره از یک جداره ساده و یک جداره شیشه رفلکس ساخته می شود که جداره شیشه رفلکس باید به طرف بیرون قرار گیرد . شیشه های رفلکس از عبور نور شدید خورشید به شدت جلوگیری می کنند ولی ایراد آنها این است که داخل ساختمان را تاریک کرده و در شب داخل ساختمان به وضوح دیده میشود .
سکوریت : شیشه های سکوریت برای محل های پرخطر و پر تردد در نظر گرفته می شود . شیشه سکوریت در هنگام شکستن کاملاً خرد شده و باعث ایجاد تیکه های بزرگ و خطرناک شیشه نمی گردد .
لمینت : شیشه های لمینت معمولاً در کارخانه تولید شیشه از دو جداره شیشه ساده به ضخامت ۳ میلی متر و یک لایه رزین در وسط آنها تشکیل شده است . شیشه لمینت در موقع برخورد مانع سخت به آنها خرد نشده و تنها ترک بر می دارد . شیشه های جلو و عقب خودروها از نوع لمینت است .

آنالیز شیشه تك جداره، دو جداره و سه جداره

عایق صدا و كاهش آلودگی صوتی

امروزه آلودگی صوتی هم مانند سایر آلودگی ها مانندآلودگی هوا مورد توجه قرار گرفته و استفاده از شیشه های چند جداره از مهمترین روش های كاهش این نوع آلودگی به ویژه در شهرهای بزرگ به شمار می رود.
استفاده از شیشه دو جداره، سطح صدا را بین ۲۰ الی ۳۵ دسیبل كاهش می دهد.حد متوسط شدت سر و صدا در محیط های معمولی زندگی در شهرها در حدود ۶۰ الی ۷۰ دسیبل می باشد. از لحاظ علمی صدا با شدت ۶۰ دسیبل به عنوان صدای مزاحم و با شدت ۹۰ دسیبل مضر برای سیستم شنوایی و با شدت ۱۲۰ دسیبل بالاتر از آستانه تحمل بوده كه خطرناك تلقی می گردد. استاندارد صداهای مطلوب در اماکن مختلف به شرح ذیل است:

نوع شیشه

فلوت ۶ میلیمتر

سكوریت ۶ میلیمتر

دوجداره ۶-۱۰-۴

لمینت

دوجداره با یك لایه لمینت

دوجداره با دو لایه لمینت

میزان كاهش db

۲۲

۲۲

۳۴

۳۶

۴۱

۴۳

عایق حرارتی و برودتی

افزایش چشمگیر قیمت انرژی در سالهای اخیر موجب گردیده است دست اندركاران صنعت ساختمان به روش های كاهش اتلاف انرژی از سطوح خارجی ساختمان رو آورند. پنجره و شیشه های ساختمان مهمترین بخش هدر دهنده انرژی به شمار می روند و استفاده از شیشه های دو و چند جداره به میزان قابل توجهی در كاهش اتلاف انرژی موثر است و در حد محسوسی هزینه های حرارتی و برودتی راكاهش می دهد. براساس اطلاعات استفاده از شیشه های دوجداره در ساختمان موجب كاهش مصرف انرژی به میزان ۱۴% می گردد. محاسبات فنی حاكی از آن است كه استفاده از شیشه های دو جداره در ساختمانها تا ۳۰% كاهش پره های رادیاتور را به همراه خواهد داشت

نوع شیشه

ضخامت لایه شیشه (mm)

نوع لایه های هوا

ضخامت لایه های هوا

ضریب انتقال حرارت (W/m2.K)

شیشه تك جداره

۴

x

x

۵.۹

شیشه تك جداره

۶

x

x

۵.۸

شیشه تك جداره

۵۰

x

x

۴.۷

شیشه دو جداره

۶و۴

هوای خشك

۱۲

۳

شیشه دو جداره

۶و۴

گاز بی اثر

۱۲

۲.۹

شیشه سه جداره

۴و۶و۴

هوای خشك

۹.۹

۲.۲

شیشه سه جداره

۴و۶و۴

گاز بی اثر

۹.۹

۱.۹

دیوار ۳۵cm آجری

x

x

x

۲

[hfe_template id='1219']