پنچره ها

قاب های جدار نور گذر باید از جنسی مناسب مانند چوب، پلیمرهای مرغوب مانند یو پی وی سی و یا فلزات، با حداقل پل های حرارتی باشد. در صورت مناسب نبودن درزبندی دور قاب ها، باید با استفاده از نوارهای انعطاف پذیر از نشت هوا جلوگیری شود. در مورد پنجره های کشویی ساده، که فاقد یراق آلات مخصوص درزبندی هستند، امکان بهبود درزبندی وجود ندارد. استفاده از این نوع بازشوهایی که درزبندی مناسبی ندارند در ساختمان های واقع در مناطق بادخیز و ساختمان های بلند به هیچ وجه توصیه نمی شود. مقدار سطوح نور گذر از نظر انتقال حرارت در ساختمان بسیار موثر است. به دلیل مقاومت حرارتی کم جدار نور گذر نسبت به دیگر اجزای نما ، هر قدر مقدار سطوح نور گذر نسبت به سطح پوسته نما کمتر باشد، اتلاف حرارت ساختمان کاهش خواهد یافت. با طراحی مقدار کافی و مناسب جدار نور گذر،علاوه بر تامین نور مناسب برای فضاهای داخل، می توان انتقال حرارت به خارج از ساختمان را نیز کاهش دارد.

جدار نورگذر در ساختمان ممکن است به صورت افقی ، عمودی و یا زاویه دار نصب گردد. در حالت قرارگیری افقی یا زاویه دار ، جدار نورگذر را نورگیر می نامند.

تعریف بازشو در ساختمان

به سطوح قابل باز شدن در پوسته ساختمان که برای دسترسی، تامین روشنایی، دید به خارج، خروج گاز حاصل از سوخت، تهویه و تعویض هوا ایجاد می گردند از جمله انواع درب ، انواع پنجره و انواع نورگیر دیواری و نورگیر سقفی بازشو گفته می شود.

 

کاربرد پنجره در ساختمان

پنجره ها یکی از پرکاربرد ترین اجزای پوسته خارجی ساختمان هستند که به عنوان یک جدار نور گذر عموما بازشو ، به منظور تامین نور طبیعی و ایجاد امکان تهویه طبیعی مناسب برای فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند. بسته به طرح معماری و اقلیمی که ساختمان در آن قرار گرفته است تعداد، ارتفاع و جنس پنجره های ساختمان می تواند متفاوت باشد. به طور مثال در مناطق گرم و مرطوب باید سطح بازشو ها برابر با حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از مساحت فضا باشد و همچنین برای تهویه و گردش هوا بهتر است پنجره ها در دیوارهای مختلفی قرار گیرند. در اقلیم گرم و مرطوب بهتر است با تمهیداتی مانند ایجاد سایه، دمای هوا پیش از ورود به فضاهای داخلی ساختمان کاهش یابد. ایجاد تهویه طبیعی به خصوص در اقلیم های مرطوب اهمیت زیادی دارد. در طراحی ساختمان در اقلیم های مرطوب ، توصیه می شود که تعبیه بازشوهای رو به رو و مسدود نکردن مسیر جریان هوا با عناصر داخلی، امکان ایجاد کوران در فضاها فراهم شود.  در اقلیم گرم و خشک، در اوقات گرم تهویه طبیعی شبانه ساختمان موجب خنک سازی مصالح می شود. در طول روز نیز تهویه فضاهای داخلی با هوای خنک شده از طریق سیستم های ساده تبخیری بخش قابل توجهی از نیازهای سرمایی ساختمان را تامین می کند.

پارامتر های عملکردی پنجره در جداره خارجی ساختمان شامل موارد زیر می باشد:

ضریب انتقال حرارت پنجره

ضریب انتقال حرارت پنجره برابر است با توان حرارتی منتقل شده از سطح پنجره با مساحت یک متر مربع ، در صورتی که اختلاف دمای فضای داخل و خارج برابر یک درجه کلوین باشد. واحد مورد استفاده برای ضریب انتقال حرارت ( W/m2.K ) است. مقدار این ضریب متاثر از جنس و ضخامت شیشه ، جنس متریال پروفیل تشکیل دهنده پنجره ، یراق آلات و نوع درزبندی پروفیل پنجره ، دو یا سه جداره بودن شیشه و پروفیل پنجره می باشد .

شاخص خورشیدی پنجره

شاخص خورشیدی پنجره ساختمان ضریبی است که بر اساس آن مقدار بهره گیری ساختمان از انرژی تابشی خورشید تعیین می شود.

ضریب عبور خورشیدی جدار نورگذر

ضریب عبور خورشیدی جدار نورگذر با نسبت انرژی خورشیدی عبور کرده از سطح نور گذر به انرژی خورشیدی تابیده شده به آن تعریف می گردد.

تهویه طبیعی هوا از طریق پنجره

فراهم ساختن امکان تهویه طبیعی در ساختمان ها موجب تامین بهتر آسایش حرارتی و کاهش مصرف انرژی سیستم های مکانیکی می شود. تامین هوای تازه در داخل ساختمان از طریق بازشو ها امکان ایجاد تهویه طبیعی را در مواقع لزوم برای ساکنان فراهم می سازد. از طرفی وجود درزهایی در اطراف بازشوهای پنجره باعث نفوذ و تبادل هوای داخل و خارج گردیده که عدم کنترل آن ممکن است منجر به افزایش نیاز انرژی برای تامین سرمایش و گرمایش فضاهای داخلی ساختمان می شود.

اجزای تشکیل دهنده انواع پنجره ساختمان

از اجزای تشکیل دهنده پنجره می توان به پروفیل یا فریم پنجره با متریال ها و کاربرد های مختلف ، شیشه در انواع دوجداره و معمولی و همچنین یراق آلات متنوع متناسب با کاربرد آن و نحوه بازشو ، اشاره نمود.

پروفیل پنجره ، فریم اصلی تشکیل دهنده پنجره شامل چارچوب و فریم دور شیشه می باشد. پروفیل پنجره با توجه به کاربرد و سلیقه طراح می تواند از بین متریال های متنوعی شامل پروفیل پنجره فلزی، پروفیل پنجره چوبی و پروفیل پنجره UPVC می تواند باشد.

از دیگر اجزای تشکیل دهنده پنجره می توان به شیشه اشاره نمود که در انواع شیشه دوجداره ، شیشه تک جداره ، شیشه کم گسیل و شیشه هوشمند طراحی و اجرا می شود.

یراق آلات پنجره به علت تحمل وزن پروفیل و شیشه نقش مهمی را ایفا می کنند . با توجه به نحوه ی بازشو پنجره ها مانند کشویی ، دو حالته ، آکاردئونی و … یراق آلات متفاوتی استفاده می شود . نوار درزگیر که باعث کاهش ورود آلودگی و سر و صدای بیرون همچنین جلوگیری از نفوذ هوا و در نتیجه کاهش ضریب انتقال حرارت پنجره می شود نیز جزیی از پنجره محسوب می گردد.

انواع پنجره از نظر مصالح قاب

این شرکت در زمینه پنجره های upvc و پنجره های المینیومی و ترمال بریک فعالیت می کند .که در زیر به توضیح دسته از پنجره ها می پردازیم :

انواع پنجره از نظر جنس شیشه

شیشه به عنوان بخش نورگذر پنجره دارای انواع مختلفی از جمله شیشه معمولی یا تک جداره ،شیشه دوجداره و سه جداره ،  شیشه کم گسل ، شیشه سکوریت و شیشه هوشمند می باشد.

در شیشه دوجداره و یا سه جداره ، با تزریق نوعی گاز بی اثر با ضریب هدایت حرارتی بسیار پایین ، می توان سد حرارتی و عایق صوتی بین فضای بیرون و فضای داخلی ایجاد نمود . این نوع شیشه در تمامی پروفیل های آلومینیومی ، چوبی و یو پی وی سی قابل استفاده و دارای کاربرد گسترده ای است.

شیشه کم گسیل، شیشه ای است که به علت وجود پوشش های پایه فلزی میکروسکوپی خاص بر روی یک یا دو سطح آن، تابش فروسرخ سطح گرم شیشه به سطوح سرد پیرامون، و در نتیجه ضریب انتقال حرارت آن، نسبت به شیشه های شفاف، کاهش یافته است. شیشه های شفاف به طور معمول گسیلندگی ( ضریب گسیل ) حدود ۰٫۸۵ دارند، اما گسیلندگی شیشه ی کم گسیل، در سطحی که پوشش کم گسیل بر آن نشانده شده است، می تواند تا میزان ۰٫۰۵ کاهش یاد.

شیشه معمولی را می توان با روش ساخت متفاوت به شیشه سکوریت بسیار مقاوم در برابر ضربه و شوک های حرارتی تبدیل نمود . در صورت شکستن ، این شیشه ها تبدیل به خورده شیشه های مربعی می شوند که آسیب رسان نیستند .

تکنولوژی شیشه هوشمند مات شونده کریستال مایع یکی از انواع روش های ساخت شیشه هوشمند است. در اين نوع تکنولوژی، با استفاده از جریان الکتریسیته، شيشـه قابلیت عبور و جلوگیری از عبور نور خورشید به درون ساختمان را داشته و تا ۹۸ درصد اشعه ماورا بنفش و مادون قرمز را حذف مي نمايد. با مسدود کردن اشعه ماورا بنفش، بسیاری از اشیاء به ویژه اشیاء در نزدیکی پنجره از آسیب ها محافظت می شوند.

در ساختمان های موجود نیز می توان با استفاده ازانواع برچسب شیشه کاربرد و عملکرد های متفاوتی را در پنجره و شیشه ها ایجاد نمود. از انواع برچسب های شیشه می توان به برجسب امنیتی شیشه که از خورد شدن شیشه و آسیب رسانی آن جلوگیری می نماید،  برچسب امنیتی عایق شیشه برای تبدیل نمودن شیشه های معمولی به شیشه کم گسیل ،برچسب شیشه هوشمند ،برچسب ضد امواج الکترومغناصی و برچسب شیشه دکوراتیو اشاره نمود .

پنچره های upvcمعرفی انواع پنجره های upvc و شرایط استفائه از آنها

[hfe_template id='1219']